Staroveká literatúra

Staroveká literatúra sa datuje niekedy od roku 3000 p.n.l. až cca do roku 500 n.l., čo je naozaj dávna história. Táto časť literatúry ma nikdy príliš nezaujímala a v škole som sa nevedela dočkať, kedy už prejdeme konečne ďalej. Dnes mi na tejto literatúre príde obrovsky fascinujúce to, že sú to vlastne úplne prvé dochované myšlienky našej ľudskej civilizácie, našich predkov. Je až priam neuveriteľné, že napr. nejaký príbeh vyrytý na kamenných doskách datovaný do 3. tisícročia pred našim letopočtom, sa zachoval až dodnes.

Aj keď sa nikdy vek diela neurčí úplne presne, no čo ak sú tie príbehy ešte staršie? S takouto historickou hodnotou zrazu naozaj veľmi chcem čítať tieto príbehy a doslova som zvedavá o čom ľudia písali. Či už to boli skutočné alebo vymyslené príbehy, túžim nahliadnuť do ich myšlienok. Nakoľko boli iní? Alebo boli rovnakí a veľa sa nezmenilo?

Dobre, zatiaľ z tohto obdobia tu nie sú známe také veľkolepé vzrušujúce deje ako od Tolstoja, no postupne som prichádzala aj na kúzlo niektorých starovekých diel. A niektoré mali aspoň zaujímavé okolnosti ich vzniku.

Rozdelenie a pôvod starovekej literatúry

Staroveká literatúra sa delí na jednotlivé literatúry podľa miesta a času ich vzniku, no niektoré prvky môžu mať spoločné. Napríklad to, že väčšina diel je anonymná. Pri niektorých sa možno nedochovalo meno autora, no často mohli vznikať ústnou formou ako príbehy, ktoré sa prenášali z generácie na generáciu, až neskôr sa spísali do písomnej formy. Vlastne to pripomína aj naše ľudové legendy – o Jánošíkovi, rôzne povesti atď. Preto sa týmto dielam často hovorí ako o neoriginálnej literatúre.

Nabudúce už prejdem trochu hlbšie do orientálnej literatúry 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s