Moje inšpirácie #6: do Nového roku

Recap 2017

Ako prvé v novoročnom období si robím malú rekapituláciu starého roka. Je to len kvôli vlastnému prehľadu čo všetko sa stalo, kde som bola, aké boli moje zlyhania a úspechy. A keby bolo tých nepriaznivých udalostí viac, snažím sa nájsť niečo čo nové a pozitívne mi ten rok dal.

O mojom zhrnutí roka 2017 som napísala v minulom článku: Môj rok 2017

Diár a plánovanie

Rok bez diára si už ani neviem predstaviť. Najradšej mám menšie formáty do kabelky, ktoré sú aj maximálne prehľadné, keď niečo hľadám, alebo si chcem rýchlo pozrieť čo všetko sa za rok udialo. Vybrala som si teda krásny pásikavý diár od Albi a hneď na to som v DMku dostala za body veľký diár. Nikdy som nemala viac diárov naraz, ale tentokrát je to výnimka. Väčší diár sa mi hodí ako pracovný, kde si môžem písať to-do listy, recepty, a množstvo poznámok.

DSCN4257 (2)DSCN4259 (2)

Novoročné predsavzatia?

Podľa mňa by sa nemali chápať ako záväzné body, povinnosti a následné sklamania. Čo mám ale na predsavzatiach rada, je to zamyslenie sa nad sebou. V čom chceme byť lepší, kam sa chceme posunúť, v čom uspieť… Toto je presne tá dôležitá vec, ktorá nám dokáže pomôcť ísť ďalej. Len si to uvedomiť a napísať na papier. Dajte si ale priestor aj na spontánnosť a prekvapenia, ktoré život prináša.

DSCN4258 (2)

Novoročné upratovanie

U nás neexistuje vianočné precízne upratovanie, len to bežné. Ale keď si už užijeme sviatky a prichádza Nový rok, vždy mám chuť upratovať, triediť, organizovať… vrhnúť sa do ďalšieho roka s jasnou mysľou a upratovanie je na to ako stvorené.

DSCN3461

Sporenie

So sporením a finančným prehľadom je dobré začať hneď na začiatku roka. Najlepšie je určiť si konkrétny cieľ – akú sumu chceme a sme schopní odložiť každý mesiac a koľko je to za rok. Táto suma nech vás stále motivuje. Pre sporenie je ale dobré mať každý mesiac prehľad príjmov a výdavkov, len tak si uvedomíte či treba míňanie obmedziť. Každý môže mať svoj systém.. jeden rok som používala aplikáciu Expense IQ, ktorú môžem naozaj doporučiť. Nakoniec som sa ale vrátila k písaniu si všetko ručne do samostatného zošita. Odkladám si bločky na jedno miesto a na konci mesiaca spočítam výsledok.

DSCN4261 (2)

Knižná výzva a zážitok na každý mesiac

Na stránke Goodreads si už tretí rok zapisujem prečítané knihy a na začiatku roka si hneď môžte vyplniť knižnú výzvu – koľko kníh by ste chceli za rok prečítať. Pekne vidíte ako sa blížite k cieľu a určite to skutočne pomôže prečítať viac kníh. Ja som si na tento rok dala 12 kníh, tak trochu dúfam, že to ešte prekonám.

Keďže som si dala výzvu 12 kníh za rok, dala som si aj 12 výletov. Pretože zážitkov nie je nikdy dosť a nemusí to byť ani nič nákladné, ako napríklad taký piknik na lúke.

DSCN4263 (2)

Naučiť sa niečo nové

Aj keď mám rada učenie sa cudzích jazykov, stáva sa mi, že počas roka si na to ani nespomeniem. Preto je dobré si aj pri tomto určiť nejaký konkrétny cieľ. Navyše existujú aj rôzne online kurzy na rôzne témy, kde vás časový limit dotlačí to skutočne absolvovať. Pozri napríklad futurelearn.com alebo klasicky knihy pre samoukov.

 

“Žít každý den tak, jako by byl poslední, by bylo asi vyčerpávající, ale žít každý den s láskou k tomu, co nám přináší, to už se zvládnout dá.”

– Aňa Geislerová: P.S.

Prajem Vám všetko dobré do Nového roku.

Nech 2018 stojí za to!

2 myšlienky na “Moje inšpirácie #6: do Nového roku

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s