O Liptovskom Jáne, Rudolfovi a iných miestach

Chladný večer neskorého leta a my dve sa chúlime v červenej deke na terase U Rudolfa. Slnko už dávno zapadlo. V skrehnutých dlaniach zvieram veľkú šálku s horúcim bylinkovým čajom a premýšľam, či ma viac upokojuje vôňa materinej dúšky, materskej lásky alebo hudba z klavíra? Mlčíme a vnímame len seba a pána klaviristu v okrúhlom čiernom klobúčiku. Možno sa volá Rudolf. Zaujal ma pohyb jeho pliec, akoby sa mu tam nazbierali všetky emócie a chceli sa odtiaľ dostať von, raz kľudné, inokedy divoké v nepravidelných explóziách. Alebo spomienky. Ku každej skladbe. Ktovie komu hrával práve túto, než ju zahral reštauračným hosťom… Spomienky. Keby Rudolf vedel o tých našich na posledných pár dní, určite by zahral niečo pekné. O starom dome so záhradou, kde sme odpočívali, prechádzkach plných smiechu, o výlete do jaskyne, o vôni lesa, o dlani plnej čerstvo nazbieraných malín a tajomstiev vyslovených iba medzi mamou a dcérou… 

Tak takto si pamätám dedinku Liptovský Ján. Asi po siedmich rokoch vezieme Léri do kúpeľov a tak máme príležitosť spraviť si malý výlet v tejto kúpeľnej dedinke. Napadlo ma spísať pár mojich obľúbených miest v Liptovskom Jáne…

Termálny prameň Kaďa

Areál sa nachádza priamo v obci (blízko pri kostole), kde si môžte nabrať z prameňa Teplica silne mineralizovanú liečivú vodu a dá sa tu aj kúpať. Je to vlastne prírodné jacuzzi s jazierkom, kde môžete dokonca vidieť sírnaté bublinky vyvierajúce na hladinu. Voda má liečivé účinky na kĺby, pokožku aj pri ochoreniach ženských orgánov. Navyše, kúpanie je stále prístupné a zadarmo!

DSCN1414DSCN1412 (2)

Stanišovská jaskyňa

Asi 4,5 km od Kade sa v liptovských lesoch nachádza Stanišovská jaskyňa (asi 1h pešo, 10min autom). Prehliadka trvá asi hodinu po sprístupnených 177m a naozaj sme ocenili vtipný sprievodcovský výklad. Okrem vstupeniek sme nakúpili aj nádhernú originálnu keramiku, len vlastne neviem či ju tam ešte stále majú?

DSCN2175 2

Architektúra alebo Ako som neodfotila modrý domček

Na starej ulici v Liptovskom Jáne neďaleko Kade uvidíte pôvodnú architektúru roztomilých domčekov a sýpok, kde sa veľmi rada prechádzam. Práve tam som uvidela dokonalý záber s modrým domčekom, ale povedala som si, že ho odfotím smerom naspäť. Smerom naspäť sme však dedinu prešli sediac v aute a na milý domček som úplne zabudla. Takže… pri fotení konajte okamžite. Alebo nielen pri fotení. Niektoré chvíle sa neopakujú!

DSCN1425 (2)

Park Mini Slovensko

Vedľa hotelu Ďumbier sme objavili park s miniatúrmi slovenských pamiatok a nádherného modelu železnice. Je to naozaj pekný nápad a určite budú v parku modely pribúdať.

DSCN1434DSCN1458DSCN1472DSCN1462DSCN1463

Mini Slovensko, Liptovský Ján

Koliba Strachanovka

Oproti Mini parku sme zavítali do koliby Strachanovka, kde sa dá najesť dobre a tradične. Tiež sme ocenili krásny interiér a milú obsluhu v krojoch. A samozrejme pirohy!

DSCN1484 (2)DSCN1482 (2)

A takéto pekné suveníri majú v Čarovnej chalúpke pred Strachanovkou…

DSCN1479

Máte nejaké tipy na pekné miesta na Slovensku? Píšte.. pozdravujú 3 Grácie… 🙂

DSCN1451

2 myšlienky na “O Liptovskom Jáne, Rudolfovi a iných miestach

  1. Pekne si to napísala a tiež spomínam na večer na terase U Rudolfa, na super večeru, posedenie pri dobrom čaji a ešte lepšej atmosfére s klavírom. Na tých pár dní v tejto malej dedinke rada spomínam, spoznali sme pekné miesto na relax. Tých pár dní len my dve, naše prechádzky, spoločné varenie v mini kuchynke a naše rozhovory uvoľnené smiechom, ktoré aspoň trochu pomohli upratať tapajuce myšlienky. Veď ako málo stačí si urobiť život trochu krajší a veselší, hlavne keď chýba pokoj v duši. :-* Rada sa tam tiež vraciam, ostali tam naše spoločné spomienky. ………a to fotenie modrého domčeka môžeš dokončiť onedlho, lebo Leri si užíva život a ideme ju opäť zaviezť na kúpeľný pobyt. 😉

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s