Naša sobota v Banskej Bystrici

Je pekné cestovať a pri tom stihnúť množstvo miest, mať pestrý album fotiek a na mape sveta čo najviac vyfarbených krajín, ulovených ako trofej. Ale nie je to všetko. Omnoho dôležitejšie je to miesto zažiť a na to potrebujeme aj viac času, ako sa len náhliť s foťákom v ruke. Jednoducho povedané, radšej naozaj zažiť jedno miesto, ako “len vidieť” tri. Niekde som sa už stretla s výrazom “slow traveling” ako opak rýchleho cestovania, a ja som si to navyše definovala ako “deep traveling”. Cestovanie do hĺbky. A presne taká bola naša minulá sobota…

DSCN1648

Spravili sme si výlet autom do nášho obľúbeného mesta, do Banskej Bystrice. Úplne spontánne. Pretože nás to ťahalo “tým smerom”. Možno sme nechodili po meste ako aktívni turisti, ktorí chcú vidieť všetky the-best-of pamiatky, ale prechádzali sme sa uličkami, skúmali farebné budovy, schladili sme si ruky vo fontáne, zastali sme takmer v strede námestia a rozhliadali sa okolo seba. Nič čo by sme si plánovali, len sme tak blúdili a vnímali všetko okolo.

DSCN1666DSCN1668

Prešli sme sa až k Múzeu SNP s pamätníkom…

DSCN1676DSCN1682DSCN1680

…a potom sme sa trochu unavení vrátili na námestie a našli sme si miesto na terase Červeného raka. Konečne som si užívala slnko, ktoré mi tak chýbalo počas dlhej zimy, vychutnávala si poobedné espresso, a čo je dôležité, s niekým, s kým sa viete rozprávať o všetkom, a zároveň dokážete aj spoločne mlčať. Práve v tom príjemnom tichu sme len skúmali detaily na historických fasádach a pozorovali mestský život okolo nás.

Cítila som sa trochu ako na talianskej piazze a čas sa mi zdal nekonečný.

DSCN1692DSCN1690DSCN1694DSCN1698

DSCN1707

Ešte sme sa trochu rozhýbali prechádzkou v mestskom parku, z ktorého by raz mohla byť pekná botanická záhrada, ale zatiaľ je to aspoň veľká zelená plocha, kde je neskutočný kľud. A perfektný street-art na krytoch lámp!

DSCN1716DSCN1720DSCN1724DSCN1711

Ešte nakoniec kúpiť voňavé jahody v stánku a užívať si cestu domov, s bosými nohami a zapadajúcim slnkom. A presne o tomto je deep traveling. O spontánnosti, pomalšom tempe, vychutnávaní…

One thought on “Naša sobota v Banskej Bystrici

  1. Spätné upozornenie: Môj rok 2017 – Days & Joys

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s