Malomestský lifestyle #1: Život v MT

Sedím tu už najmenej 15 minút a pozerám striedavo von oknom na večerné mesto, horiaci plameň sviečky a na tento nadpis, a jednoducho neviem úplne ako začať. Asi preto, že je to pre mňa trochu väčšia téma, ktorá sa vo mne rozvíja už naozaj dlho.

Keď som bola na strednej, videla som sa o 10 rokov tak, že začínam svoj deň niekde na takom tom farebnom slnečnom trhu plnom ovocia a zeleniny, a francúzskych croissantov, a pozitívnych ľudí, kde počujem trochu iný jazyk ako ten môj rodný, a kupujem si pár tulipánov, ktoré si odnášam v košíku môjho úžasného retro bicykla neviem kam. Tak a teraz si poprajem Dobré ránko! Vlastne to ani nebol môj sen, ani som nikdy nebola presvedčená o tom, že budem žiť v nejakej inej krajine, len som si trochu myslela, že “wow o 10 rokov? Asi budem niekto úplne iný..” Stále som to ja a je to fajn, len asi pred 2 rokmi som sa musela skutočne zmierovať s tým, že stále žijem v mojom rodnom meste. A navyše: Malomeste!

Môžem povedať, že túto krízu už mám za sebou, ale mrzí ma skutočnosť, ako toto mesto vnímam. Vlastne ako každý domorodec. Najviac mi chýba to, že tu nemám čo objavovať a cez všetky negatíva mesta, ktoré je ťažké si za tie roky odmyslieť, sa nedokážem pozerať napr. pohľadom turistu, ktorý si užíva ducha miesta, nech už je aké chce. Ale nesedím tu kvôli tomu, aby som písala o negatívach, ktoré aj tak všetci poznáme. Dnes je to tak trochu o láske k mestu, ktorú som spoznala v Hradci počas niekoľkých rokov, kde som študovala. Tam to ale bolo oveľa jednoduchšie. Tam mi totiž stačil prvý moment a každé miesto som si tam naplno užívala. A presne ten pocit mi chýba. Zatúžila som to zažiť znova, lenže hneď teraz a nečakať na “niekedy keď”.. rada by som sa aspoň trochu zamilovala do môjho mesta, aj keď je to možno trochu výzva a viem, že nič nejde nasilu. Ale možno len trochu zmeniť pohľad…

change

Vravím si, že nechcem plytvať svoj čas a energiu na niečo, čo nezmením, a ani sa možno nezmení na tých miestach, kde by sa v prvom rade malo. Práve preto by som sa mala prestať sťažovať a dať tomuto mestu šancu vidieť ho z tej lepšej stránky. Asi by nikto nechcel ako starý človek vysloviť vetu: “Vlastne to bolo celkom fajn mesto. Len škoda, že som si ho VTEDY viac neužila…”.

A viete… možno treba najprv prijať to, čo máme teraz, aby nám mohol život priniesť niečo nové…

O čom bude vlastne tento malý projekt? Ja sama som zvedavá, čo z toho vznikne, ale určite by som rada..

 • objavila nové miesta v našom malomeste,
 • začala si užívať aj tie známe trošku novým pohľadom,
 • inšpirovala aspoň niekoho z našich domorodcov, nech v tom nie som sama,
 • a možno aj prilákala nových objaviteľov 🙂

Ak máte svoje obľúbené miesta v Martine, napíšte mi pár tipov do komentárov alebo na mail, nech sa navzájom inšpirujeme!

 

 

 

4 myšlienky na “Malomestský lifestyle #1: Život v MT

 1. Super článok,ale cítim, že potrebuješ už cítiť Tvoj Hradec a dobiť energiu. Ten má ozaj atmosféru a tiež kúsok Teba. Tak nečakaj a zapíš do kalendára dátum. 😉

  Like

 2. skús “Šturku, alebo starý Štefánikov ústav a pohľad z neho na mesto, a na Maticu. Zaujímavý je aj pohľad z múzea na mesto, teraz je to vyčistené od kríkov ktoré bránili výhľadu. Som to skúšal nafotiť pred pár rokmi ale všetko zakrývali kríky.Sú to staré pozostatky mesta z tridsiatich rokov. To naozaj staré, čo robilo Martin Martinom už neexistuje. Zostali len torzá a spomienky nás skôr narodených.
  Oco

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s