Balkónová záhradka #3: Sadíme bylinky

Ak už máme za sebou #1: Prvé plánovanie a vybrané #2: Druhy byliniek, môžme postupne začať sadiť. Kedy, do čoho a ako?

Kedy začať sadiť?

Väčšina byliniek sa vysieva v marci alebo apríli. Dá sa to naštudovať aj podrobnejšie ku každému druhu bylinky zvlášť, ale ja vysievam všetky naraz, takže vždy mi to vyjde okolo druhej polky marca, najlepšie posledný marcový týždeň. Nie je dobré začať ani príliš skoro, kedy je málo slnečných dní. Rastlinky by mohli byť potom omnoho slabšie.

Zelenina sa sadí skôr, február – marec, ja som moje cherry paradajky zasadila až teraz, ale minulý rok to nebol problém a kríčky boli dosť silné. Uvidíme..

Kvetináč

V tejto dobe sa dá vybrať z naozaj veľkého množstva kvetináčov rôznych farieb, vzorov, tvarov, materiálov. Ja to trochu zjednoduším, pretože tu je dobré odložiť bokom dlhé rozhodovania nad kombináciami dizajnov a mali by sme vyberať hlavne podľa toho, čo potrebuje rastlinka.

Takže v prvom rade ide o materiál. Uvedomte si, že ten kvetináč bude väčšinu času vystavený veľkým teplotám na balkóne a bylinka, ktorú budeme neskôr aj my samy jesť, nasáva do seba všetky látky zo zeminy. Tým chcem naznačiť, že ak ju posadíte do plastu, nikdy neviete čo ten materiál môže uvoľňovať do zeme, z ktorej bylinka rastie. Nie som žiadny fanatik, ale osobne plastom neverím a som kľudnejšia pri najprirodzenejšej možnosti – klasické tradičné hlinené črepníky, ktoré sa používajú tisícky aj viac rokov. Ďalšou variantou, stále lepšou ako plast, sú plechové kvetináčiky.

Hlavnou výhodou terakotových črepníkov je tá, že mokrá zemina sa v nich “nedusí” ale črepník dýcha, inak by sa mohlo stať, že pri častom prelievaní vodou by mohli dokonca zahnívať korienky. Aj preto je dobré kúpiť črepník aj s miskou, kde bude odtekať prebytočná voda. Ich dizajn je síce jednoduchý ale je to neprekonateľná klasika a zelené bylinky v nich krásne vyniknú. Ak by vás to ale nepresvedčilo, aj takéto črepníky sa dajú zaujímavo vyzdobiť.

Tip: V južných krajinách ako napr. Taliansko, nájdete na každom rohu na predaj hlinené nádoby a kvetináče rôznych veľkostí, tvarov, odtieňov, a za dobré ceny! To ak by ste mali cestu okolo 🙂

Zemina

Existujú špeciálne substráty na prvý výsev, ale ja som sadila rovno do “koncovej” zeminy. Nemala by byť ťažká alebo s veľkými kusmi drevných častí ako pri izbových rastlinách. Ideálne by to mal byť už namiešaný substrát priamo na bylinky a zelené korenie. Priznám sa, že som to moc neriešila a sadila som do substrátu na citrusy, pretože sme mali doma ešte celé vrecko. Dúfam, že na to nedoplatím 🙂

A sadíme

Aby neostávala zemina na spodu príliš premočená, môžeme dať na dno kvetináča kamienky. Zeminu trochu rukami prevzdušníme a nasypeme po vrch črepníka. Vysievame podľa veľkosti semienok, snažíme sa nie príliš na husto, aby sa rastlinky neoslabili (napr. pri bazalke sa mi osvedčilo postupne vytrhávať stonky, ktoré boli navyše). Navrch nasypeme ešte trochu hliny a jemne pritlačíme. Polejeme vodou. Pri prvých zalievaniach je dobré najprv povrch hliny zvlhčiť rozprašovačom, inak by nám mohli semienka vyplávať.

Tip: ak sadíte viac druhov byliniek, označte si najprv kvetináče názvami, lebo si ich rýchlo pomýlite. Ja som použila dočasné označenie papierikmi na špáratkách 🙂

DSCN0932

Dúfam, že vám aspoň pár info z článku pomohlo a nabudúce o tom, ako sadím cherry paradajky!

 

 

 

 

One thought on “Balkónová záhradka #3: Sadíme bylinky

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s