Balkónová záhradka #1: Plánovanie

Včera bol prvý jarný deň a dnes to už vyzeralo ako ideálny čas na sadenie byliniek, a tak som sa do toho konečne pustila. Stále nie som bylinkový profesionál ale už sa mi minulé sezóny podarilo vypestovať napr. takú bazalku, ktorá voňala až ku susedom alebo krásny krík cherry paradajok. Sama som zvedavá ako to bude vyzerať tento rok a či sa aspoň niečo podarí!

Ak ešte nemáte bylinky zasadené a s pestovaním nemáte veľa skúseností, mám pre vás pár mojich tipov ako na to. Pre prehľadnosť bude viac častí a začíname prvou radou z mojich skúseností:

Plánovanie balkónovej záhradky VOPRED – MENEJ JE VIAC


1. Určite si presný počet črepníkov

Ako prvé berte do úvahy, koľko máte na balkóne miesta, a to nielen na bylinky ale či potrebujete miesto napr. aj na okrasné kvety, a či vám nebudú zavadzať pri vešaní prádla. Jednoducho si skúste predstaviť  celý balkón a vyhraďte si maximum priestoru na črepníky, ktoré nemôžte prekročiť.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
todaysgardens.stfi.re

2. Myslite na svetlo

Pri určovaní množstva rastliniek berte do úvahy aj to, na ktorú svetovú stranu máte otočený balkón. Všeobecne bylinky a zelenina potrebujú dostatok svetla. Čím viac ho majú, tým samozrejme rastú rýchlejšie, sú bujnejšie a majú aj výraznejšiu chuť. Čo sa týka svetla a tepla, ideálnym miestom je juh a západ. Ak máte severnú alebo východnú stranu, skúste v prvej sezóne začať s naozaj len jednou alebo dvomi bylinkami, aby ste zistili, ako sa im na tomto mieste bude dariť.

DSCN9381

3. Čo presne ideme pestovať?

Veľmi dôležité! Keď ste si vyhradili počet črepníkov, ešte doma si presne spíšte, ktoré druhy byliniek budete pestovať. Verte mi, ak prídete do obchodu a zbadáte na stojane to obrovské množstvo rôznych druhov, budete chcieť pestovať minimálne všetky, a to je práve cesta k neúspechu. Vyberajte podľa toho, aké bylinky používate pri varení, do šalátov, ktoré vám voňajú, aké majú účinky alebo možno ktoré je ťažšie zohnať v obchodoch a chcete ich mať čerstvé. A ak sa rozhodnete pestovať aj zeleninu, pre začiatočníkov úplne stačí jeden druh.

96784ea6a1b4888109cc20b08b3f2a46
http://www.brit.co

Pestovanie na balkóne by mal byť hlavne koníček a mal by nám prinášať radosť. Preto pamätajte na to, že MENEJ JE VIAC a to naozaj viem o čom hovorím..

V ďalšej časti vám skúsim napísať zoznam najvďačnejších byliniek, ktoré sa pestujú v kvetináči a ich účinky na zdravie 🙂

 

6 myšlienok na “Balkónová záhradka #1: Plánovanie

  1. Je to určite inšpirácia a “nakopla” si ma 😉 Veď to posedenie na slnečnom balkóne je príjemnejšie medzi kvetmi a bylinkami vlastne vypestovanymi. Teším sa na pokračovanie a ďalšiu motiváciu.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s